Današnji logistički sektor oblikovan je globalizacijom, naglim rastom e-trgovine i strogom konkurencijom.
Klijenti – bilo da se radi o drugim tvrtkama (B2B) ili krajnjim potrošačima (B2C) – sve više očekuju brze isporuke i točne rokove, uz povoljnu cijenu. Logističke tvrtke moraju pronaći načine za učinkovito rukovanje sve većim količinama robe te istodobno održati sigurnost i kvalitetu usluge.
Kada se teretni prijevoz odvija na velikim udaljenostima i s velikim obujmom robe, povećavaju se i izazovi: od prometnih nesreća, krađe tereta i nepovoljnih vremenskih uvjeta, do visokih troškova goriva. Svaki od tih faktora može ozbiljno narušiti reputaciju tvrtke i uzrokovati financijske gubitke, pogotovo ako je vozni park velik i operira na više ruta istovremeno.
Tvrtke koje se bave masovnim prijevozom robe često pokrivaju široku paletu ruta: međugradske, međunarodne, gradske. Uz to, ne prevoze sve ista vozila – kamioni, kombiji, cisterne, pa i specijalna vozila za pojedine vrste robe (hrana, kemikalije) – svako sa svojim zahtjevima za rukovanje i nadzor.
Upravljanje velikim voznim parkom podrazumijeva svakodnevnu borbu s više odredišta, promjenjivim rokovima i rasporedom radnog vremena vozača. Ručno se to brzo pretvara u kaos, pogotovo ako tvrtka raste i širi opseg prijevoza.
Bilo da govorimo o dostavi robe za tvrtke ili o paketu za krajnjeg kupca, rok isporuke postaje sve kraći. Čak i najmanje kašnjenje može izazvati negativne komentare ili gubitak ugovora.
Ceste su često zagušene, osobito u urbanim sredinama, a radovi ili vremenski uvjeti mogu bez upozorenja usporiti prijevoz. Bez adekvatnog alata za nadzor i optimizaciju, vozila mogu nepotrebno zapeti u kolonama, produžujući vrijeme isporuke i povećavajući troškove goriva.
Svatko tko posjeduje velik vozni park zna koliko bi jedna ozbiljna nesreća mogla naštetiti kompaniji – od rizika za ljudske živote, preko materijalne štete, do medijskog odjeka. Upravo zato pažnja na siguran stil vožnje i redovito održavanje ima neprocjenjivu vrijednost.
Na pojedinim rutama (nacionalnim ili međunarodnim) krađe tereta ili zloporabe vozila nisu rijetke. Ako kompanija ne zna gdje se vozilo nalazi, krađa vrijedne robe dugo može proći nezamijećeno, što povećava štetu i otežava policijsku istragu.
GPS rješenja poput MireoFleeta omogućuju menadžerima ili dispečerima da u svakom trenutku pogledaju digitalnu kartu i vide trenutnu lokaciju vozila. Ako se dogodi zagušenje u prometu, sustav signalizira promjenu rute ili obavještava klijenta o mogućem kašnjenju.
Kad softver otkrije odstupanje – vozilo stoji na neočekivanom mjestu, prekoračuje zadanu brzinu ili zaobilazi predviđenu trasu – automatski šalje obavijest. Ovakva brza upozorenja minimaliziraju posljedice neplaniranih događaja, bilo da su sigurnosne ili logističke prirode.
Sustav uspoređuje povijesne i trenutne podatke o prometu, kao i radno vrijeme vozača, te sugerira rute koje štede vrijeme i gorivo. To se izravno odražava na veću brzinu isporuke i manje troškove vožnje.
Tvrtka može postaviti “dozvoljene zone” kojima se vozila smiju kretati. Ako kamion izađe iz te zone (zbog neautoriziranog odredišta ili pokušaja krađe), dispečer odmah reagira – što značajno povećava sigurnost robe i vozača.
Kroz GPS sustav se prati brzina, kočenja, ubrzanja ili rad u praznom hodu. Menadžer lako detektira vozače koji agresivno voze ili troše previše goriva te može provesti ciljane edukacije ili savjetovanje.
Umjesto da satima ručno zbrajaju pređene kilometre ili troškove, menadžeri dobivaju precizne statistike o korištenju vozila, prekršajima i produktivnosti. Tako se dugoročno poboljšava planiranje i održavanje cijele flote.
Praćenje u realnom vremenu i postavljanje granica kretanja (geofencing) omogućuje brzo uočavanje kada vozilo neplanirano stane ili skrene s rute. Time se sprječavaju moguća otuđenja robe, a vozač je sigurniji jer ne ostaje “sam” u nepoznatom području.
Ako se mjeri prijeđena kilometraža i uspoređuje s vozačkim navikama, lakše je utvrditi točan tajming za servis vozila. Redovno i pravodobno održavanje sprječava iznenadne kvarove usred ključnog transporta.
GPS sistemi brzo eliminiraju mogućnost da vozilo odluta ili nepotrebno kruži u potrazi za adresom. Vozač dobiva jasne upute, a menadžer prati koliko se vožnja “odvila” prema planu.
Klijentima se može dati precizna procjena dolaska, čime se smanjuje broj upita i pritužbi. Ako dođe do kašnjenja zbog uvjeta na cesti, dispečer se može javiti na vrijeme, a to u profesionalnom kontekstu čini veliku razliku.
Pametni sustav lako raspoređuje zadatke, pa vozači ne doživljavaju nagla opterećenja ni nepotrebna čekanja. Njihova je vožnja organiziranija, što umanjuje stres i potiče lojalnost zaposlenika.
Kraće rute i ekonomičniji način vožnje smanjuju potrošnju goriva, a time i CO₂ otisak tvrtke. U vremenu kada “zelene prakse” postaju sve važnije, to je i marketinška prednost i društvena odgovornost.
U masovnom prijevozu robe nema mjesta za improvizaciju i neorganizirane rute. Današnji klijenti i partneri očekuju brzo, sigurno i točno izvršavanje usluge. Uz sustave GPS praćenja, kao što je MireoFleet, tvrtke mogu pratiti vozila i troškove u realnom vremenu, alarmirati na nepravilnosti i ubrzati isporuke – sve to uz jačanje sigurnosti na cestama.
Učinkovito upravljanje voznim parkom ključno je za uspjeh svake tvrtke koja ovisi o vozilima.
Učinkovito upravljanje flotom važno je za optimizaciju aktivnosti, smanjenje troškova i povećanje produktivnosti.
Upravljanje flotom dolazi s brojnim izazovima, a optimizacija troškova jedan je od ključnih elemenata uspješnog poslovanja.
Pošaljite nam svoje kontakt podatke i naš će vam se tim povratno javiti kroz 24 sata.